Kategorie uprawnień:

  • Dźwigi budowlane
  • Dźwigi towarowo-osobowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne

Szczegóły szkolenia

dzwig

Często zadawane pytania

Czas trwania szkolenia wynosi 25 godzin (teoria, praktyka oraz egzamin).

Rodzaj uprawnień będzie adekwatny do kategorii, z której kandydat będzie egzaminowany- mogą być to dźwigi budowlane lub towarowo-osobowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne.

Wszystko zależy od rodzaju wykonywanych zleceń. Pracownik niewielkiej firmy, która buduje domki jednorodzinne, być może nigdy nie wykorzysta takich uprawnień- w dużych firmach obsługa dźwigów budowlanych występuje częściej.

W przypadku dźwigów – operator uzyskuje uprawnienia na okres 10 lat.

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpiecznych warunków pracy, ponadto jest zobowiązany do przeprowadzenia terminowych przeglądów i konserwacji urządzenia. Jeżeli pracownik zauważy jakieś usterki/ wady sprzętu, powinien zgłosić je swojemu przełożonemu.

Nie, ale taką sytuację należy zgłosić w oddziale UDT, który wyda za dodatkową opłatą, duplikat dokumentu.

Od 9.02.2023 r. wysokość opłaty egzaminacyjnej wynosi 237,98 zł.

Tak, zwykle są do dofinansowania do szkolenia, zakończonego egzaminem UDT. W każdym regionie pojawiają się różnego rodzaju dofinansowania, są też takie, które mają charakter ogólnopolski- jeżeli spełnia się wymagane kryteria, to warto skorzystać z tej formy wsparcia.

Jesteś zainteresowany/zainteresowana szkoleniem?

Wszystko spełniło moje oczekiwania , podoba mi się, że dostaliśmy materiały szkoleniowe i dodatkowy dostęp on-line, tak, bym mógł wrócić do zagadnień, które będą mnie interesować. Atmosfera na zajęciach i charyzma prowadzących bardzo dobre, przez co zdobywanie wiedzy było przyjemnością.

Prowadzący w bardzo ciekawy sposób prowadzili zajęcia, byli cierpliwi i w sposób praktyczny pokazywali, jak wykonać daną rzecz.

Szkolenie od strony teoretycznej i praktycznej, prowadzone profesjonalnie i perfekcyjnie.

Najlepiej przeprowadzony kurs, na jakim miałem okazję być. Dziękuję Panowie za szkolenie. Pierwsza klasa.

Fachowa wiedza i umiejętność jej przekazywania kursantom przez instruktorów.

Organizacja szkolenia przeprowadzona bardzo dobrze, dużo wyniosłem z tych zajęć praktycznych.

Wielki plus za poziom wiedzy instruktorów, jakość prowadzonych szkoleń, a przede wszystkim zaangażowanie personelu. W planach mam jeszcze szkolenie na blacharza, które na pewno w przyszłym roku zrealizuję w tym miejscu.

Wszystko było super. Szkolenie zrobiło na mnie wrażenie.

Bardzo fajne zajęcia, prowadzone w ciekawy sposób, żeby się nie nudziły. Wszystko na duży plus.

Świetni wykładowcy, nie mam zastrzeżeń

Dokładne podchodzenie do kursantów mimo luźnej atmosfery, pełne zaangażowanie. Gdy jest potrzebna pomoc to się ją dostaje.

Szkolenie prowadzone profesjonalnie.

Świetni wykładowcy, nie mam zastrzeżeń

Super wykładowcy, bardzo fajny sposób przekazywania wiedzy i przede wszystkim  skuteczny – ludzie z pasją.

Zobacz nasze wpisy

Montaż żurawia – jak przebiega?
Rozstaw wideł wózka widłowego
Magazyn z wózkiem widłowym
opony
Budowa wózka widłowego
Jakie urządzenia podlegają UDT?
Co to jest UTB?
Rodzaje wózków widłowych

KURS NA DŹWIGI W CSZ – GWARANCJA JAKOŚCI

CSZ w Krapkowicach jest certyfikowaną placówką, w której przeprowadzane są kursy na operatora dźwigu zgodne z najnowszymi standardami. Każdy kursant, który zdecyduje się na rozpoczęcie szkolenia, zyskuje gwarancję najwyższej jakości usług. Kurs na dźwigi prowadzony jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy w rzetelny sposób przekazują swoją wiedzę – zarówno na poziomie teoretycznym, jak i praktycznym. Dzięki temu przyszli operatorzy mają okazję posiąść umiejętności z zakresu obsługi dźwigów towarowo-osobowych, ich budowy, bezpiecznej eksploatacji, a także odpowiedniego postępowania w razie wypadku lub awarii maszyn.

Jeżeli zdecydujesz się na nasze usługi, otrzymasz kompleksową dawkę wiedzy i zdobędziesz niezbędne umiejętności potrzebne do pozytywnego zaliczenia egzaminu przed komisją wyznaczoną przez Urząd Dozoru Technicznego.

SZKOLENIA ONLINE Z OBSŁUGI DŹWIGÓW DLA OSÓB PRYWATNYCH I FIRM Z CERTYFIKATEM

W naszym Centrum Szkolenia Zawodowego możesz zdecydować się na odbycie teoretycznej części kursu online. Jest to niezwykle wygodny i dostosowany do potrzeb naszych kursantów sposób na zapoznanie się z materiałem wymaganym do egzaminu. Zajęcia online odbywają się na platformie Teams, co pomaga zoptymalizować czas trwania kursu. Niezależnie jaką formę szkolenia wybierzesz, dostajesz gwarancję usługi na najwyższym poziomie.

UPRAWNIENIA NA DŹWIGI – ZAKRES KWALIFIKACYJNY

Odpowiednio przebyty kurs na dźwig w CSZ w Krapkowicach pozwoli solidnie przygotować się do egzaminu zewnętrznego. Na koniec szkolenia kursant zdobędzie umiejętności w zakresie obsługi dźwigów towarowo-osobowych i szpitalnych. Pozwoli mu to bezproblemowo wykonać niezbędne zadania z obsługi dźwigów, wraz ze sterowaniem wewnętrznym. Dodatkowo każda osoba w trakcie trwania kursu dowie się, jak przestrzegać bezpiecznych metod pracy, pracować pod kierunkiem innych osób, oraz oceniać ryzyko i konsekwencje podejmowanych działań.

W przypadku pozytywnego zaliczenia kursant uzyskuje uprawnienia na dźwigi:

  • towarowo-osobowych ze sterowaniem wewnętrznym,
    szpitalnych.

JAK WYGLĄDA EGZAMIN UDT?

Urząd Dozoru Technicznego zobowiązany jest do wyznaczenia terminu egzaminu w terminie nie późniejszym niż 30 dni roboczych od złożenia kompletnego wniosku. Sam egzamin i kurs obejmuje 2 części: teoretyczną i praktyczną.

Żeby zaliczyć egzamin teoretyczny, należy zakreślić 11 właściwych odpowiedzi z 15. pytań losowanych z pełnej puli kilkuset wariantów (wszystkie dostępne są na stronie internetowej UDT). Jest on przeprowadzany w formie papierowej lub elektronicznej. Całość tej części trwa 30 minut, a jej niezaliczenie uniemożliwia podejście do sprawdzenia umiejętności praktycznych.

Część praktyczna to zaprezentowanie przed instruktorami UDT umiejętności w zakresie obsługi oraz konserwacji urządzeń technicznych. Polega to na wykonywaniu poleceń i prostych zadań wskazanych przez komisję.

Podział dźwigów ze względu na przeznaczenie

  • Dźwig osobowy – urządzenie wykorzystywane do pionowego przemieszczania osób, może posiadać napęd elektryczny lub hydrauliczny; składa się z kabiny, która poruszającej się wzdłuż sztywnych prowadnic pionowych zazwyczaj w szybie dźwigowym; może posiadać napęd elektryczny lub hydrauliczny,
  • dźwig osobowo-towarowy – przeznaczony do przewozu towarów, a także osób za niego odpowiadających,
  • dźwig towarowy – urządzenie obsługujące określone poziomy przystankowe, nie posiada sterowania wewnątrz kabiny, zasada działania jest taka sama jak w przypadku wymienionych poniżej z tą różnicą, że do wnętrza kabiny nie mają wstępu ludzie, a sterowanie odbywa się manualnie,
  • dźwig budowlany – dźwig osobowo-towarowy lub towarowy do przemieszczania ludzie i/lub ładunki znajdują się w kabinach, lub na pomostach poruszających się wzdłuż prowadnic pionowych,
  • dźwigi szpitalne – wyspecjalizowane urządzenia pozwalające na przewóz osób z problemami z poruszaniem się, a także dostosowane do transportu oddziałowych łóżek szpitalnych, wózków inwalidzkich i innych sprzętów na terenie szpitala lub podobnej placówki.

UPRAWNIENIA NA DŹWIG – KWALIFIKACJE CZASOWE

Zaliczony kurs operatora dźwigu oraz zdany egzamin są gwarancją uzyskania odpowiednich kwalifikacji do obsługi tej maszyny – są one jednak wystawiane czasowo. Wynika to z Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.

Co ważne, raz zdobyte uprawnienia nie są bezterminowe – nie oznacza to jednak konieczności ponownego zdawania egzaminu przed komisją UDT. Czynny operator musi na 3 miesiące przed upłynięciem terminu ważności złożyć wniosek w Urzędzie Dozoru Technicznego, co automatycznie odnowi uprawnienia na kolejny określony okres. Jest jednak jeden znaczący wymóg, który należy pełnić: w przeciągu ostatnich 5 lat przynajmniej przez 3 lata trzeba wykonywać czynności operatora dźwigu towarowo-osobowego lub szpitalnego. Nie ma znaczenia czy będzie to okres ciągły, czy przerwany, chociażby zmianą miejsca pracy.

FIRMOWE KURSY NA OPERATORA DŹWIGU – WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE, OPOLSKIE I WIELKOPOLSKIE

Nasze Centrum Szkolenia Zawodowego jest bardzo elastyczną placówką. Staramy się stale poszerzać nasz zasięg działania, stąd też na ten moment organizujemy prywatne i firmowe szkolenia z obsługi dźwigu w trzech województwach:

  • śląskim,
  • opolskim,
  • wielkopolskim.

SZKOLENIE NA OPERATORA DŹWIGU KRAPKOWICE, OPOLE, KĘDZIERZYN-KOŹLE, KLUCZBORK, NYSA, RYBNIK, RACIBÓRZ, PRUDNIK, OLESNO, STRZELCE OPOLSKIE

Usługi CSZ w Krapkowicach realizowane są w wielu miastach naszego kraju. Obecni jesteśmy w takich miejscowościach jak:

  • Krapkowice,
  • Opole,
  • Kędzierzyn-Koźle,
  • Kluczbork,
  • Nysa,
  • Rybnik,
  • Racibórz,
  • Prudnik,
  • Olesno,
  • Strzelce Opolskie.

KURS OPERATORA DŹWIGU – CENA

Szkolenie na operatora dźwigu w Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach odbywa się w formie przyjaznej każdemu kursantowi – zarówno od strony czasowej, jak i finansowej. Cena za kurs jest bardzo przystępna, a w przyszłości może okazać się świetną inwestycją w kontekście znalezienia stabilnego zatrudnienia o zadowalających zarobkach.

Jesteś zainteresowanym kursem na obsługę dźwigu? Sprawdź nasz program szkolenia, zapisz się na kurs, stań przed komisją egzaminacyjną i zdobądź uprawnienia operatora dźwigu, które otworzą przed Tobą nowe możliwości zawodowe – zachęcamy także do poznania szczegółów oferty prowadzonego przez nas szkolenia na wózki widłowe.

Zobacz więcej

SPECJALISTYCZNE SZKOLENIA DLA FIRM

Powiedz nam o realizowanym projekcie, a my dostosujemy szkolenie do Twoich potrzeb