Co to jest HDS?
HDS, czyli Hydrauliczny dźwig samochodowy jest to nazwa potoczna urządzenia, którego nazwa techniczna to żuraw przenośny montowany na podwoziu samochodowym. Najczęściej wykorzystywane są przez hurtownie materiałów budowlanych, gdyż umożliwiają załadowanie samochodu na miejscu i potem rozładunek u klienta. Cechuje je przede wszystkim dużą mobilność, co pomaga usprawnić pracę w wielu branżach. Operatorzy tego typu urządzeń transportu bliskiego są niezwykle doceniani i poszukiwaniu na rynku pracy. Dowiedz się więcej o dźwigach HDS i sprawdź, jak możesz zdobyć odpowiednie uprawnienia do ich obsługi.
Dźwigi HDS – rodzaje
Samobieżne dźwigi i żurawie osadzone na dużych samochodach ciężarowych sprawdzą się podczas wielu prac wykonywanych w terenie. Bardzo często uświadczymy je na różnego rodzaju budowach, podczas rozbiórek czy wycinki drzew. Są niezwykle uniwersalne, ponieważ potrafią załadować towar, a następnie samodzielnie go przewieźć.
HDSy dzielimy na dwa rodzaje: zwykłe i do przenoszenia drewna. Różnią się one wymogami co do granicznych zużyć czy wycieków wewnętrznych. Poszczególne samochody HDS mogą różnić się od siebie zasięgiem ramienia, udźwigiem i przeznaczeniem.
Hydrauliczny Dźwig Samochodowy – warunki użytkowania
Żurawie przenośne podlegają dozorowi technicznemu w formie pełnej jeśli przekraczają 3,2 t udźwigu. Z tego powodu podlegają rejestracji oraz wszystkim badaniom technicznym – w tym badaniu okresowemu, które wykonywane jest co roku i na podstawie którego wystawiana jest decyzja o dopuszczeniu do eksploatacji. Wymagają one również konserwacji zgodnie z wymogami producenta.
Jeśli udźwig nie przekracza 3,2 t to mamy do czynienia z formą dozoru ograniczoną. Oznacza to, że niezbędna będzie rejestracja urządzenia, przeprowadzanie badań odbiorczych i doraźnych, a także stała konserwacja. Decyzja o dopuszczeniu do eksploatacji wydawana jest na dwa lata na podstawie badania doraźnego kontrolnego.
Uprawnienia HDS – zapraszamy na szkolenia
W ofercie Centrum Szkolenia zawodowego w Krapkowicach znajdziesz kompleksowe szkolenie na żurawie, dzięki któremu przygotujesz się do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Pozytywne zaliczenia takiego kursu pozwoli Ci zdobyć praktyczne i teoretyczne umiejętności, a także udokumentowane kwalifikacje do obsługi dźwigów HDS. Jak wyglądają uprawnienia na wózki widłowe i oferowane kursy? Nasze szkolenia UDT prowadzone są przez doświadczonych instruktorów w sposób ciekawy oraz zgodny z obowiązującymi zasadami BHP. Zachęcamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą i zapraszamy do CSZ Krapkowice.