Transport bliski – do czego konkretnie odnosi się ten termin?
Jeżeli pracowałeś w hali produkcyjnej lub magazynie mogłeś spotkać się z terminem transport bliski czy też transport wewnętrzny. Jest to ważny element funkcjonowania każdego zakładu przemysłowego, bez którego ciężko wyobrazić sobie logistykę codziennej pracy. Co właściwie nazywamy transportem bliskim? Jaki urządzenia są do tego wykorzystywane? Właśnie o tym dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Na czym polega transport bliski?
Słownik języka polskiego definiuje pojęcie transportu bliskiego jako „transport o ograniczonym zasięgu, zwykle lądowy, odbywający się przy użyciu dźwignic i przenośników”. Polega on więc na przewożeniu towarów lub materiałów, które związane są bezpośrednio z procesami produkcyjnymi w przedsiębiorstwie pomiędzy regałami, stanowiskami pracy, działami czy sektorami w obrębie jednego zakładu przemysłowego, magazynu lub placu budowy. Odbywa się zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych i dotyczy transportu na stosunkowo niewielkie odległości.
Skuteczne funkcjonowanie transportu wewnętrznego wymaga precyzyjnej organizacji dostosowanej do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Potrzebne jest stworzenie odpowiedniej logistyki zapewniającej przemieszczanie ładunków przy minimalnych kosztach oraz z zachowaniem wszystkich norm i przepisów w kwestiach bezpieczeństwa. Są to bowiem maszyny, które nieprawidłowo używane mogą stanowić zagrożenie dla operatora oraz wszystkich osób w najbliższym otoczeniu. Dlatego do ich obsługi niezbędne są odpowiednie umiejętności i uprawnienia.
Rodzaje urządzeń do transportu bliskiego
Urządzenia transportu bliskiego są niezbędnym elementem wyposażenia w niemal każdym zakładzie produkcyjnym czy magazynie. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy:
- wózki jezdniowe,
- wyciągarki i wciągarki,
- suwnice,
- żurawie,
- wózki jezdniowe,
Maszyny powinny być dostosowane do specyfiki danego przedsiębiorstwa, zapewniając bezpieczne i niezawodne przemieszczanie ładunków. Nie w każdym zakładzie sprawdzą się np. suwnice, bo może nie być możliwości ich zamontowania. Najbardziej uniwersalne, znajdujące zastosowanie zarówno w małych, jak i ogromnych firmach są wózki widłowe.
Widlaki cieszą się również szczególną popularnością, ponieważ są proste w eksploatacji, stosunkowo łatwe i tanie w utrzymaniu oraz konserwacji.
Precyzyjny opis poszczególnych maszyn znajdziesz w naszym wpisie – Co to jest UTB? Poznaj niezwykle przydatne urządzenia.
Szkolenia na urządzenia UDT – transport bliski bez tajemnic
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, należy pamiętać, że każdy pracownik, aby obsługiwać urządzenia transportu bliskiego w magazynie czy innym zakładzie przemysłowym, musi posiadać odpowiednie uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. W celu ich zdobycia trzeba zaliczyć egzamin przed komisją państwową, który składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Z reguły już 1–2 tygodnie po zaliczeniu egzaminu powinniśmy otrzymać legitymację UDT uprawniającą do obsługi konkretnego urządzenia transportu bliskiego. W zależności od rodzaju maszyny ważność takiego dokumentu może się różnić, jednak najczęściej mieści się w przedziale od 3 do 10 lat.
Zachęcamy do skorzystania z oferty Centrum Szkolenia Zawodowego w Krapkowicach, gdzie organizujemy profesjonalne szkolenia UDT kierowane zarówno do firm, jak i osób prywatnych. Jest to doskonały sposób na przygotowanie się egzaminu i do pracy na stanowisku operatora urządzeń transportu bliskiego. Certyfikowani instruktorzy przekazują wiedzę w wiedzę z zakresu eksploatacji, budowy, konserwacji oraz BHP, a także niezbędne umiejętności praktyczne, poparte wieloletnim doświadczeniem z pracy w zawodzie. Skoro mowa o szkoleniach, to czym jest resurs UDT? O tym w następnym wpisie blogowym!